Návody‎ > ‎

Přihlášení externistů

Cílem této služby není nahrazení používaných služeb na ZČU, ale spíše doplnění služeb pro použítí v projektech, na kterých spolupracují externí subjekty se zaměstnanci ZČU. Doposud bylo toto řešeno vytvářením garantovaných Orion kont pro externí pracovníky, aby mohli vstupovat do potřebných služeb univerzity. Účelem využití služeb Google Apps je odstranění nutnosti vytvářet garantovaná konta, namísto toho bude mít zaměstnanec ZČU možnost přizvat externí pracovníky přímo. 

Externísté pak na základě pozvánky se přihlásí pomocí svého účtu Google, případně pokud žádný nemají, tak si účet sami zaregistrují. 

V následujícím článku projdeme proces, kterým může externí pracovník projít při pozvání do skupiny v doméně ZČU. 

Co externího pracovníka čeká? 

Nejprve je nutné určit, jaké možnosti při pozvání mohou nastat.

Předpokládejme, že zaměstanec ZČU vytvoří skupinu v Google Groups a přizve externího pracovníka přídáním jeho pracovního mailu ve formátu jmeno@spolecnost.cz.

Externista obdrží na zadaný email pozvánku z adresy noreply@zcu.cz v nálsedujícím formátu (znění textu může být odlišné - text vyplňuje správce skupiny vlastnoručně, proto může být text libovolný):

Pozvánka do skupiny v aplikaci Google Groups

Po přijetí tohoto mailu pokračujte kliknutím na tlačítko "Přijmout tuto pozvánku", čímž potvrdíte pozvánku a budete přesměrování na tuto stránku:


Tímto jste potvrdili pozvání do skupiny. Nyní se tedy podíváme, jakým způsobem se v tuto chvíli můžete přihlásit k webovému rozhraní diskuzní skupiny.

Z předchozí stránky můžete pokračovat s pomocí odkazu skupiny (V uvedeném příkladu je tento odkaz "Testovací skupina ZČU").

Externista nemá osobní účet Google

Zde je předpokladem, že externí pracovník nemá vlastní ani pracovní účet Google. Proto můžeme předpokládat, že v otevřeném okně prohlížeče nejste přihlášen do služeb Google a tudíž přes odkaz na skupiny se dostanete na stránku podobné této:


Zde přejděte na odkaz "Přihlásit se a zobrazit tuto skupinu". Budete přesměrováni na standardní přihlašovací fomulář účtu Googlu, který vypadá takto:


Jelikož předpokládáme, že nemáte vlastní účet Google, proto klepněte v pravém horním rohu na tlačítko "Vytvořit účet". Budete přesměrováni na registrační formulář, který vypadá následovně:


Povšimněte si zde především volby "Chci použít svoji aktuální e-mailovou adresu". Výběrem této volby můžete odmítnout vytvoření nové freemailové schránky a pouze se tak zaregistrovat na Vaši stávající emailovou adresu pro přístup k ostatním službám Google. Jinými slovy, účet Google Vám nabízí mnoho zajímavých služeb (např. Drive, Calendar, G+, Hangouts a mnoho dalších) a zároveň máte nárok na získání nové emailové adresy, pokud však o novou emailovou schránku nemáte zájem, máte možnost odmítnout vytvořit si schránku a pouze použijete název Vaši aktuální schránky jako název Vašeho nového účtu.

Zde máte tedy 2 možnosti:

  1. Při registraci si zvolíte nové uživatelské jméno ve službě @gmail.com a níže ve formuláři vypníte do pole "Vaše aktuální e-mailová adresa" Vaší stávající adresu. POZOR! Je nutné vyplnit adresu, na kterou jste dostali pozvánku do skupiny Google (např. jmeno@spolecnost.cz), abyste s tímto účtem následně mohl přistupovat do skupiny. Pokud jste zde vyplnili adresu jinou (např. vaši soukromou adresu), na kterou jste pozvánku nedostali, pak se Vám nepovede přihlásit do skupiny. Pokud se tak stalo, podívejte se níže na návod, jak přidat e-mailovou adresu ke stávajícímu účtu Google.
  2. Pokud o novou e-mailovou schránku ve službe @gmail.com společnosti Google nemáte zájem, pak zvolte volbu "Chci použít svoji aktuální e-mailovou adresu". Tímto se lehce změní registrační formulář - zmizí možnost "Zvolte si své uživatelské jméno" a na jejím místě se objeví pole "Vaše aktuální e-mailová adresa". Do tohto pole vyplňte Vaši stávající e-mailovou adresu, resp. adresu pracovní, na kterou Vám přišla pozvánka do skupiny, abyste s tímto účtem posléze mohl přistupovat do skupiny.
Po vyplnění potřebných údajů pokračujte stiskem tlačítka "Další krok", kterým dojde k registraci a odeslání potvrzovacího e-mailu na Vámi zadanou e-mailovou adresu. 

POZOR! Je rozdíl mezi alternativní adresou a recovery adresou (adresa pro obnovení). Po přidání alternativní adresy je možné na tomto Google účtu vystupovat pod tímto aliasem, zatímco přídáním recovery adresy pouze nastavujete email, který má být využit v případě, že zapomenete heslo svého Google účtu. Pro účely autentizace do služeb Google Apps v ZČU  musíte mít nastavenou ALTERNATIVNÍ adresu.

Nyní se můžete vrátit o několik kroků zpět na adresu skupiny ve tvaru https://groups.google.com/a/gapps.zcu.cz/forum/#!forum/<nazev-skupiny>. 

Externista má osobní účet Google, ale nemá jej propojený s pracovní mailem

Pokud již máte osobní účet Google, ale pozvánka Vám přišla na pracovní mail, který nemáte s tímto e-mailem spojený, pak máte 2 možnosti:
  1. Pokud již máte svůj vlastní účet Google, ale nechcete si jej spojovat (spojením emailové adresy s účtem je myšleno, že ve svém účtu Google uvedete jako svoji pracovní adresu jako svoji alternativní adresu, jinými slovy pro svůj účet ve tvaru <jmeno>@gmail.com si nastavíte alias ve tvaru <jmeno>@spolecnost.cz) se svým soukromým účtem, pak si zaregistrujte nový účet. Informace viz předchozí článek "Externista nemá osobní účet Google".
  2. Pokud Vám spojení soukromého účtu Google s pracovním e-mailem navadí, pak navštivte adresu https://accounts.google.com, kde naleznete sekci "Email" a vedle nadpisu sekce je odkaz "Editovat" - přejděte na tento odkaz a v dolní části stránky naleznete pole "Přidat novou alternativní adresu". Zde vyplňte vaši pracovní adresu a potvrďte tlačítkem "Uložit". Dále pokračujte dle instrukcí odeslaných na Váš pracovní mail pro potvrzení této e-mailové adresy. Po dokončení můžete přejít na adresu diskuzní skupiny ve tvaru https://groups.google.com/a/gapps.zcu.cz/forum/#!forum/<nazev-skupiny>.

Externista má osobní účet Google a zároveň jej má propojený se svým pracovním mailem

V případě, že již máte svůj osobní účet propojený s účtem Google, pak přechod do skupiny by měl být bezproblémový. Stačí se jen pomocí tohoto účtu přihlásit a přejít na adresu skupiny ve tvaru https://groups.google.com/a/gapps.zcu.cz/forum/#!forum/<nazev-skupiny>.

Externista pracuje ve společnosti, která využívá Google Apps for Business.

V tomto případě je vstup do prostředí skupiny bezproblémové. Po potvrzení pozvánky, můžete rovnou přejít na stránku skupiny, a pokud jste přihlášen svým pracovním účtem Google přihlášen, tak se Vám zobrazí obsah skupiny.


Comments