Návody‎ > ‎

Přihlášení pracovníků univerzity

Zaměstnanci Západočeské univerzity v Plzni, kteří mají vytvořen účet v Google Apps pro vzdělávání mají 2 možnosti pro přihlášení. 
POZOR! Nutno podotknout, že i když se přihlašujete pomocí svého univerzitního konta, tak v rámci Google Apps vám vzniká nová emailová adresa ve tvaru <orion-login>@gapps.zcu.cz. Vaš stávající email nebude nijak dotčen a schránka ve službě GMail je nastavena tak, aby se Vám přeposílali emaily ze schránky @gapps.zcu.cz na Vaši púvodní adresu, ale pokud sdílíte obsah se svými kolegy v Gapps, je nutné zadávat adresu s doménou @gapps.zcu.cz. Pokud byste obsah sdíleli s uživatelem v doméně např. @civ.zcu.cz, pak se uživatel k těmto datům nedostane, protože po přihlášení do služby Google Apps bude viděn jako jiný uživatel. Jinými slovy - <orion-login>@civ.zcu.cz je Vaše identita pro interní univerzitní aplikace, zatímco <orion-login>@gapps.zcu.cz je Vaše uživatelské jméno ve službách Google.

  1. Přihlášení přes službu s přímým přesměrováním na univerzitní SSO WebAuth (Přímé přesměrování na unvierzitní SSO naleznete např. na adrese https://gapps.zcu.cz, Tento způsob využijte alespoň při 1. přihlášení, aby došlo k dovytvoření účtu ve službě Google Apps).
  2. Přihlášení přes autentizační formulář Google (Tento způsob využijete, pokud budete přistupovat přes přímé odkazy na soubory v Google Drive, nebo přes pozvánky do skupin, při přihlášení do prohlížeče Chrome, atd.)
ad 1) Nejjednodušším způsobem, jak se přihlásit do aplikací Google Apps je prostřednictvím webové stránky https://gapps.zcu.cz. Tímto způsobem budete přesměrování přímo na univerzitní SSO systém WebAuth, kde zadáte své orion jméno a své heslo a následně budete přesměrováni do aplikace GMail, odkud se prostřednictvím horní navigační lišty můžete dále přesunout do požadované aplikace (např. Drive, Calendar, Groups, atd.)

ad 2) Druhým způsobem je navštívení libovolné služby nabízené společností Google (např. Google Drive) a budete přesměrování k přihlašovacímu formuláři Google (případně některé služby lze navštívit bez přihlášení, pak zvolte v pravém horním rohu možnost "přihlásit se"). Tento přihlašovací formulář je umístěn na adrese https://accounts.google.com/ a vypadá podobně, jak je ukázáno na obrázku níže.
Na této stránce vyplňte Váš orion login včetně domény @gapps.zcu.cz. HESLO NEVYPLŇUJTE a stiskněte tlačítko "Sign in" (případně "Přihlásit se"). Tímto způsobem budete přesměrováni na univerzitní přihlašovací stránku WebAuth, kde už jak jste zvyklí vyplňte Váš orion login a heslo a přihlaste. Následně budete opět přesměrováni zpět do aplikace Google.
Comments